Svoboda😱🦠

Pomalu ale jistě se blíží konec března roku 2020. Pro ty z vás, kteří budou tyto řádky číst kdesi v budoucnosti, zažívám, stejně jako mnoho ostatních lidí, karanténní restrikce způsobené globální pandemií koronaviru. Situace, se kterou se moje generace doposud nesetkala. Skoro by se dalo říct, že je to první skutečně hluboká krize, které my z generací mileniánů a pozdějších čelíme. Samozřejmě jsem vděčný za to, že to není, hodně v uvozovkách, alespoň prozatím něco hrozného. Lidé narození dříve před námi si vytrpěli války, chudobu, daleko těžší epidemie než je ta současná.  Zkrátka nic příjemného. Přesto zůstává spousta mladých lidí v trvalé nespokojenosti, depresi, neuspokojení. Čím to je, že tento syndrom jakéhosi vyhoření vládne světem mladých lidí?

Orientace na výkon je v západní společnosti nesmírně zakořeněna. Od mala posloucháme, že nejdůležitější je mít dobré známky, protože pak získáme dobré zaměstnání, čímž se nám povede vydělat spousta peněz. A spousta peněz – to je přece svoboda. Tak to ale nefunguje, o čemž dnes mluví de facto každá kniha osobního rozvoje nebo kvalitnější ezoterická literatura opírající se o nějaké více či méně racionální argumenty.

Svoboda – to je volba. Je to směr života, který si volí každý z nás. Svoboda je v nás, neprostupuje k nám zvnějšku. Je to něco, co se týká duše, pokud na ni věříte. Je to něco, co se týká procesů v naší hlavě, jste-li materiálně založený jedinec.

Svoboda v době nesvobody

Aktuálně jsme všichni v nějaké formě karantény. Je to určitě nepříjemná situace. O tom není pochyb.  Můžeme tomu podlehnout – můžeme si stěžovat na vládu, na Čínu, vymýšlet různé spiklenecké teorie, proč ti zákeřní Američané vypustili vir, aby nám zamezili přístupu do naší oblíbené hospody. Můžeme ukazovat palcem na všechny okolo, ale vesměs je to jen to biblické – „jak to, že vidíš třísku v oku svého bratra, ale trám ve vlastním oku nepozoruješ?“

Je nesmírně zajímavé pozorovat, jak jsou lidé doslova posedlí tím dělat něco jen proto, aby utekli od sebe. Je to tedy pak ještě svoboda? Ano – svobodně jsem se rozhodl, že dnes do toho fitka půjdu a cvičení je určitě ze své podstaty dobré, pro tělo přínosné. Co když ale najednou z nějakého důvodu, třeba jakéhosi viru, cvičit ve fitku nemohu, protože je z důvodu možné nákazy a dalšího šíření onoho viru v populaci zkrátka shlukování lidí v malém uzavřeném prostoru momentálně logicky zakázané. Co to se mnou udělá? Budu obviňovat všechny okolo za bezpráví a příkoří, které se mně právě děje? Lehnu si na gauč a budu se nenávidět za to, že chřadnu místo toho, abych vymyslel pro sebe nějakou alternativu cvičení s činkami v podmínkách, které zrovna mám?

Svoboda je umění zůstat sobě věrný, v jakémkoliv prostředí. Dává-li mně tělo jasný signál, že by se rádu trochu protáhlo, je mou svobodou volbou mu to umožnit nezávisle na prostředí, ve kterém se zrovna se svým tělem nacházím. Opustíme-li cvičení a všelijakou tělesnou aktivitu, kdo nám zakáže v době nesvobody myslet svobodně. Věřím, že nikdo. Nikdo – protože jednu věc nelze. Nelze skutečně ovlivnit naše myšlenky. Alespoň pokud se dokážeme skutečně soustředit na tu skutečnou podstatu v nás.

Samozřejmě, a je to smutný fakt dnešní doby, jenž byl na Odpojeném muži mnohokrát rozebírán, čelíme dnes takovému sociálnímu inženýrství, které nemělo v lidských dějinách obdoby. Proto nikdo z nás si nemůže být jistý tím, kam nás to jako lidstvo zavede. Nejistota je velkým nepřítelem svobody, neboť v době nejistoty je právě svoboda tou nejzranitelnější. Kvůli nejistotě jsme ochotni zdát se své svobody. Svého vlastního rozumu, své skutečné životní cesty.

Apel

Apeluji na vás všechny – dejme si na to pozor a udržme si naši vnitřní svobodu i v této nelehké době. Berme tu celou situaci jako zkoušku. Důvod se zastavit a přemýšlet nad tím, jak z celé té šlamastyky vyjít silnější. Bude to těžké, bude to bolet. Osobně však věřím v sílu lidství, ve svobodu člověka. Stejně jako spousta výborných lidí si dokázala zachovat svou vlastní osobní svobodu v těžkých dobách, které v minulosti nastaly, buďme i my svobodní tak, jak to jen lze.

V souvislosti s problémy odpojených mužů – uvědomme si včas, že nadměrná konzumace obsahu, především toho nekvalitního (fakenews, porno, influenceři apod.), není lékem na to, jak si v karanténních omezení udržet zdravý rozum, tolik důležitý pro uvědomění si své osobní svobody a skutečné vlastní životní cesty.

Závěr

Závěrem bych rád v rámci projektu Odpojený muž poděkoval všem zdravotníkům, kteří stojí v první linii. Jsme všichni s vámi a vážíme si vaší osobní odvahy. Rovněž je třeba poděkovat všem lidem, kteří se aktivně angažují ve zvládnutí této nelehké situace – ať už se jedná o zástupce pořádkových sil, nebo dámu, které šije roušky pro své sousedy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.