Saunování😰💦

sauna a její výhody pro odpojené muže

Na úvodní článek rubriky #jaksepřipojit, v rámci které bych rád prezentoval tipy a triky (své i ostatních čtenářů), jak se opět připojit na cestu svého vlastního života a jak konečně dát vale odpojenému přístupu k životu, jsem se, přiznávám, moc těšil.  Myslím, že právě tato rubrika by měla být klíčovou a inspirativní studnicí nápadů pro všechny odpojené muže pokulhávající někde tam venku. Prvním, podle mě zajímavým, tipem, jak se o něco více naladit na strunu vlastního vnímání je obecně práce s teplem a chladem. Ti, kteří znají např. dnes hodně zprofanované dílo Wim Hofa [1] či z českých propagátorů jakéhosi nového objevování přínosů otužování např. Wim Hofem inspirovanou Veroniku Jelínkovou [2], si asi teď pomyslí, že se zde nedočtou nic nového. Omyl. Byť na @Odpojenémmuži bude o otužování a jeho benefitech určitě ještě moc článků a já sám jsem o pozitivech otužování nejen ve vztahu k našim tělům, ale i našim myslím z vlastní zkušenosti přesvědčen, podíval bych se nyní spíš na jiný fenomén a to saunu, saunování, sauničku, …

Nejprve začněme s obecnými fakty. Díky nadměrnému a pro tělo netradičnímu způsobu pocení dochází díky jedinečnému prostředí sauny u jejích návštěvníků k výplachu spousty látek z těla. Mezi těmito látkami sice najdeme i pro fungování těla nezbytné minerály, které lze však po saunování pohodlně doplnit např. minerální vodou, nicméně stěžejní je to, že z těla zároveň odchází spolu s minerály látky toxického charakteru jako jsou těžké kovy. Detoxikační účinky sauny jsou tak nezanedbatelné a v praxi se projeví tím, že se budete cítit lépe. Zároveň budete i lépe vypadat, jelikož se při saunování otevírají póry a v kombinaci s tím, jak se čistí při saunování tělo zevnitř, bude vaše pokožka působit výrazně zdravěji (vhodné pro osoby trpícími na akné a podobné neduhy). 

Saunování podporuje regeneraci poškozeného svalstva, takže jste-li fyzicky aktivní člověk, měl byste jej určitě zařadit do svého tréninkového procesu. Sám tento účinek potvrzuji. Na mých sportovních výkonech je skutečně znát rozdíl mezi týdnem, kdy saunu navštívím a týdnem, kdy ji, z nějakých více či méně logických důvodů, vynechám.  

Sauna je skvělým doplňkem regenerace každého muže, odpojený muž

Střídání extrémního tepla (sauny) a zchlazení (ochlazovací bazének, studená sprcha, …) je dalším skvělým způsobem otužování. Benefity otužování jsem prakticky shrnul již v úvodu – ano, otužování skutečně posiluje naši imunitu, ale co je možná pro odpojeného muže zásadnější, výborným způsobem srovnává naši psychiku, ať už to pro nás znamená cokoliv.

Musíme ale rovněž důrazně zmínit, že saunování není vhodné pro každého. Obzvláště kardiaci a osoby se špatným krevním tlakem by si měli dát pozor, a pokud by se rozhodli přece jen saunu zkusit, měli by svůj záměr nejprve konzultovat se svým lékařem. Mně samotnému, jako člověku alespoň tabulkově fyzicky zdravému, se hlavně na začátku návštěv sauny stávalo, že se mně občas nepříjemně zatočila hlava. Zkušenost, trénink a vytrvalost tento stav u mě eliminovaly, ale u osoby s rizikovými faktory by saunování mohlo vést samozřejmě k potížím neblahých následků.

Více o saunování a jeho benefitech a rizicích je možné najít např. zde [3],[4],[5].

Odpojený muž v sauně

Proč je saunování dobré pro odpojeného muže? Odpojený muž je především stále jen a pouze člověk, tudíž pro něj platí vše výše uvedené. Důrazně doporučuji odpojeným mužům chodit do sauny samotným bez svých přátel, pokud ještě nějaké v reálném světě mají. Je to kvůli tomu, že si do sauny logicky nemůžou vzít ani kus technologie. Ze sauny se tak rázem stává ideální místo, kde si můžete srovnat svoje myšlenky a být chvíli sami se sebou, což by případné rozhovory s vašimi kumpány ihned poslaly k šípku.

Dále si budu trochu protiřečit, ale doporučuji navštěvovat veřejné sauny, ideálně tzv. společné (kam chodí muži i ženy společně). Sám chodím do sauny takového ražení a je to neskutečně poučné. Ano, vím, kam směřují vaše otázky, ale asi vás zklamu. Žen tam dochází poskrovnu, a když už, tak jsou staršího ročníku narození. Veřejná společná sauna však není podnikem určeným k tomu navazovat nové známosti. Je to především místo odpočinku a na to se musí pamatovat. Stejně jako nechcete vy, aby někdo narušoval váš osobní prostor, žádají si toto pravidlo i ostatní saunéři.  

Stydlivost je hlavní potíží odpojeného muže, stydlivý odpojený muž

Jde ale o jinou věc. Vypozoroval jsem, že odpojení muži, a já jsem byl také ten případ, mívají často problémy s intimitou. Být jen před jiným člověkem nahý je pro ně nepředstavitelný stres. Jasně, každý se stydíme a stud je normální, pro lidi tolik charakteristický, avšak odpojení muži se stydí z jiného důvodu než toho, který nám byl vrozen. Odpojený muž, často tolikrát konfrontovaný s pornografií, má ze svého těla doslova mindráky. Velikost je to, na čem záleží – to je to, co mu bylo od mládí tlučeno do hlavy. Někde toho je moc a někde toho je málo. Nikdy to ale není tak, jak by to být mělo. Poznáváte to uvažování

Odpojený muž často ani nezažil nějaké to hromadné sprchování. Možná tak po tělocviku ve škole nebo v rámci nutné hygieny na táboře. Konfrontace v dospělosti ale chybí. Do sauny, již navštěvuji, chodí převážně starší lidé a jejich sebevědomí oproti mladým je nepřehlédnutelné. Myslím, a spousta ze saunérů mně to potvrzuje, že je to tím, že naše generace nezažila např. vojnu, kde veškeré pochybnosti o vlastním těle vzaly za své. Rovněž se v dřívějších dobách pěstoval kult nudismu, který současná generace už nějak nerozvíjí. Neobhajuji tu povinnou vojenskou službu – to vůbec ne. Nejsem jejím zastáncem, stejně jako nemám, zatím, žádnou zkušenost s nudapláží. Je ale zajímavé sledovat, že čím více sexu je nám předhazováno v mediální formě, tím méně si ho dokážeme užívat v realitě.

Saunu vnímám proto i jako možnou terapii takového přesexualizovaného uvažování. Jinými slovy – v sauně brzo pochopíte, že na nahotě není vlastně nic zvláštního. Že je to přirozená, osvobozující a ne nějak vzrušující složka života. Ne nadarmo naturisté tvrdí, že kořenem chtíče je oblečení. Zahoďte oblečení a po chtíči nezbude ani památka.

Máte-li problém s vlastní nahotou, rozhodně vám doporučuji saunu pravidelně navštěvovat. Uvidíte, že si brzy na to být před jinými naháči nahý zvyknete. Zároveň se naučíte v takovém prostředí relaxovat a užívat si ty chvíle pocení, zchlazení a pohody.

Algoritmus saunování

Tento článek koncipuji především jako návod pro saunové panice. Pokud jsem vás motivoval k tomu, do nějaké takové veřejné nebo neveřejné sauny zajít, je důležité vysvětlit, jaké jsou konkrétní fáze takové běžné návštěvy sauny

První fáze je fáze přípravná, kdy se vysvlékneme donaha, v případě nutnosti použijeme WC a jdeme se osprchovat, při čemž použijeme mýdlo. Je důležité z povrchu těla skutečně odstranit všechny nečistoty tak, abychom je nepřenesli do samotné sauny, což by bylo nepříjemné jak pro nás, tak hlavně pro ostatní saunéry.

Odpojený muž ve sprše

Následuje druhá fáze a to samotné saunování. Ve většině saunovacích zařízení obdržíme při vstupu do sauny prostěradlo. Někde je nutné si tímto prostěradlem zakrývat intimní partie během pobytu mimo saunu, nicméně v samotné sauně, pokud to není nějak výlučně vyžadováno, slouží toto prostěradlo jako podložka, na kterou si nazí sedneme nebo lehneme. Já osobně doporučuji, je-li v sauně dost prostoru, druhou možnost – lehnout si, neboť tak dojde k vyrovnání teplot našich dolních končetin a hlavy, a tudíž nám hrozí méně, že by se nám motala hlava. Zároveň, jako vedlejší produkt tohoto rozhodnutí, v sauně vydržíme i o něco déle, protože lehnutím oddálíme příchod pocitu nekomfortu. Proč být úplně nahý? Protože chceme, aby naše pokožka vylučovala toxiny po celém svém povrchu. Pod prostěradlem pokožka nemůže dýchat, čímž bychom riskovali zapaření. Místo tíženého otevření pórů, bychom tak spíš dostali ekzém. Ještě dnes je možné se setkat se saunami, kam lidé chodí v plavkách. To je hrubý nedostatek znalostí jak provozovatelů takových zařízení, tak samotných saunérů. Saunovat se v plavkách je nehygienické a zdravotně nevhodné, neboť pod plavkami bývají usazené bakterie a plísně a teplé prostředí sauny jen podporuje jejich bujaré množení.

Po samotné fázi saunování, která by měla trvat 10-15 minut (je důležité umět poslouchat vlastní tělo a nehrát si na hrdinu) přichází, za mě nejpříjemnější, fáze ochlazovací. Pro ni využívám ochlazovacího bazénku se studenou vodou, který ve veřejných saunách standardně bývá k dispozici. Důležité je se před samotným ponořením do bazénku vysprchovat. Pozor – nyní bez mýdla. Tělo je po sauně čisté skoro jako lilie, a tudíž je jen nezbytné smýt z těla pot a nečistoty, jež byly saunováním vyvrženy na povrch těla. V bazénku se opět orientujeme svým niterným pocitem. Někdo se jen ponoří a hned jde pryč. Já se v něm, jelikož se více zaměřuji i na otužování, zdržuji déle (minutu, dvě).

Po ochlazení se napijeme, nejlépe minerální vody kvůli doplnění základních minerálů a pokračujeme na velmi příjemnou fázi odpočinku. Sedneme si nebo si ideálně lehneme na lehátko a necháme se unášet tokem našich myšlenek. Po dostatečném odpočinutí opět opakujeme fázi saunování.

Za mě osobně, jednou do týdně se saunujícího saunéra, doporučuji opakovat cyklus saunování-ochlazení-odpočinek třikrát, přičemž po posledním ochlazení v ochlazovacím bazénku se opět osprchujeme bez mýdla, abychom se zbavili možných nečistot z bazénku. Mýdlo už nepoužíváme kvůli tomu, že pokožka je citlivá a vlastně už saunou pročištěná, a tudíž je použití mýdla zbytečné. Odpočinkovou fázi navíc po posledním saunování prodloužíme. Klidně je dobré nechat si na závěrečný odpočinek i půl hodiny. Je to čas pro nás, tak proč se o něj dobrovolně obírat? Mezitím v pohodě uschneme. Pak se zbývá už jen obléct a vyrazit zpět do procesu.

Algoritmus saunování - sauna a odpojený muž

Všimneme si, že nikde nebyla ani zmínka o tom, že kontrolujeme svůj telefon, zda nemáme nějakou novou notifikaci. Chceme-li si saunování skutečně užít jako čas určený jen pro nás a naše tělo tak, jak ho příroda stvořila, necháme telefon zamknutý někde v hloubi šatny a tu hodinu a půl až dvě hodiny si užíváme v klidu bez něj.

Samozřejmě existují alternativní způsoby saunování v souvislosti s tím, co od saunování požadujeme, jaké jsou naše frekvence chození do sauny apod. Více o nich je možné najít např. zde [6],[7],[8].

Závěr

Saunování je skvělým nástrojem, který by měl každý odpojený muž na své cestě k připojení alespoň vyzkoušet. Kromě zdravotních benefitů má celkový přínos i pro naši duši, minimálně kvůli tomu, že jsme v době saunování, pokud si to tak zajistíme, pouze sami se sebou.

cenzurováno, nahý odpojený muž

Nahota je běžná součást saunování a je skvělé díky návštěvám veřejných saun pochopit, že na nahotě není prakticky nic sexuálního resp. alespoň ne tak, jak by to pravidelný konzument pornografie očekával. Nazí jsme si všichni rovni a vlastně je fajn vidět, že nikdo není dokonalý.

O saunování je třeba přemýšlet. Jedině tak lze zaručit, že nás saunování, namísto zlepšení zdraví a kondice, nedožene ke zdravotním komplikacím.

A co vy? Saunujete se pravidelně? Uvažujete, že saunu navštívíte? A co vy a veřejná nahota? Stydíte se za své tělo? Napište nám a pojďme společně rozvíjet toto téma dál.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.