Poselství Feidippida🏃‍♂️⏳

Eliud Kipchoge 159 není rozhodně odpojený muž

Píše se dne 12. října roku 2019 a keňský běžec Eliud Kipchoge v rámci projektu INEOS159 [1] jako první člověk na světě zabíhá maratónský běh pod dvě hodiny. Uspíšil tak to, co se mnozí vědci domnívali, že bude možné až za několik desetiletí. Jako své heslo si Eliud vybírá jím již tolik omílané ,,no human is limited (žádný člověk nemá omezení)”.  Prakticky ihned se vynořují hateři zpochybňující jeho výkon – ano měl k dispozici střídající se vodiče (běžce světového kalibru), ano měl úžasné boty vyvinuté speciálně pro tento běh, ano měl nastaveny všechny podmínky tak, aby (neoficiálního) rekordního času mohl docílit.  To všechno je zřejmé.  Co je ale rovněž zřejmé – aktuálně není na světě nikdo, kdo by byl schopný se Eliudovi i třeba při stejných podmínkách pouze vyrovnat.

Když běžíte tempem 2:50/km (přes 21 km/h) takřka dvě hodiny, vaše tělo to musí neskutečně bolet. Klíčová pro udržení takového drilu pak není pouze vaše trénovanost, ale i hlava. Eliud prokázal už při mnoha příležitostech, že jeho myšlenky jsou utříděny velmi dobře a on je celkově srovnaný tak, jako málokterý tibetský mnich. Vzhledem k tomu, že Eliudův výkon je stále velmi živým počinem, rád bych zde připomněl jeho oxfordský projev, který přednesl v době krátce po svém prvním neúspěšném pokusu o prolomení dvouhodinové hranice.

Už pouze to, že skromný keňský chlapec bez pokročilejšího vzdělání si stoupne před studenty a členy širší akademické obce Oxfordu působí zázračně. O to víc jako kouzlo působí, že tento muž ztrácející se kdesi v útrobách svého nového společenského obleku si pomalu získává uši náročného publika a po chvíli jasně ukazuje, že má skutečně co nabídnout. Nabízí poselství. Jakýsi soubor hodnot, na nichž záleží. Soubor hodnot, které člověku umožní docílit svého cíle a překonat bariéry, jež si v minulosti vědomě či nevědomě vystavil.

Obzvláště my, odpojení muži snažící se opět připojit na svou skutečnou životní cestu, bychom si měli zapamatovat jedno konkrétní ze série Eliudových poselství a hluboce se nad ním zamyslet. Mám na mysli poselství ,,only the disciplined ones are free in live (pouze disciplinovaní lidé vedou skutečně svobodný život)”. Byť může toto spojení znít jakkoliv prvoplánově, je neskutečně pravdivé. Kteří lidé jsou nejvíce odpojeni? Vsadím se, že i vy jste si všimli toho, že nejvíce ti bez jakékoliv vnitřní disciplíny.

odpojený muž běžec

Pouze díky vnitřní disciplíně můžeme v životě něčeho dosáhnout. Pouze disciplína nás může dovést k vnitřní svobodě. Bez ní budeme jen závislí lidé čekající s otevřenou náručí na to, až nám jakási vyšší moc splní naše sny, které ale neumíme ani pojmenovat. Je jen na nás jakou cestu zvolíme.

Závěr

Závěrem přikládám Eliudův oxfordský projev (buďte připraveni na to, že keňský přízvuk je pro ucho Evropana trochu hůře stravitelný, nicméně to nikterak nesnižuje jeho hodnotu).

A co vy? Jste disciplinovaní? Ztotožňujete se s Eliudovým poselstvím? Dejte nám vědět a pojďme o tomto tématu diskutovat. Jak by řekl Václav Havel – jen v dialogu je možné najít pravdu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.