Novodobí guru👳‍♂️🙏

guru a snadno ovlivnitelný odpojený muž

Tonoucí se stébla chytá a čím hlouběji se potápí, tím více ho přestává zajímat, kdo mu to stéblo podává. Asi proto se v dnešní době roztrhl pytel se všemi mentálními kouči, mentory osobního rozvoje a bůhví jakými dalšími pomocníky. Netvrdím, že je špatně někoho následovat. Jsou chvíle, kdy člověk názor zvenčí potřebuje. Když sejdete ze své skutečné životní cesty, je skvělé najít někoho, kdo vám na vaši cestu pomůže dokulhat zpět. Někoho, kdo vás podrží za ramena, protože vaše noha je momentálně pochroumaná. Jenže kolik mentorů z těch, kteří vám takovou pomoc nabízí to s vámi myslí skutečně upřímně? Pojďme se společně zamyslet nad tím, jak poznat, zda to někdo s vámi myslí dobře nebo zda je to jen lidská hyena snažící se z vaší odpojené kapsy uzmout další zlaťák.

Vyléčí roztroušenou sklerózu, dostane z vašeho těla rakovinu. Je to geniální léčitel a dokonce vystudovaný lékař. Řeč je o MUDrovi Šulovi. Ano, tento případ je už nějaký ten pátek starý, nicméně ho zde připomeňme jako odstrašující příklad toho, kam až může lidský hyenismus a naivita zajít.

Samozvaný génius Šula [1] přesvědčuje těžce nemocné lidi o skvělých účincích své léčby. Ti mu bezmyšlenkovitě platí nehorázné částky za jakousi placebo léčbu, a protože s jídlem roste chuť, tak se Šula ve snaze vydělat si ještě více peněz pouští do propagace své léčby prostřednictvím influencerů. Asi nejvíc těží ze spolupráce s hercem a, jak by on sám sebe nazval, duchovním nalézačem Jaroslavem Duškem [2],[3].

hyena šula - odpojený muž

Byť mám osobně motivační činnost pana Duška v náležité úctě, jednu věc mu musím vytknout, a to právě jakousi naivitu ve výběru lidí, s nimiž se rozhodne spolupracovat nejen na svých diskuzních představení. Chápu, že je velmi poutavé pozvat k sobě člověka, který hovoří o tom, jak je lidské tělo moudré a jak se dokáže samo opravovat. Nicméně, pokud se rozhodnu s takovým člověkem spolupracovat, je třeba se ujistit, zda nemá nějaké vedlejší úmysly a jestli to, co říká, míní skutečně upřímně a má to minimálně praxí ověřené (když už ne vědecky). Ono ne nadarmo je mistr Dušek (ostatně i s mudrcem Šulou) laureátem Bludného balvanu [4].

Co je obzvláště na Šulově případu nechutné, to jsou všichni ti bezmocní lidé, které okradl. Nejen, že jsou vážně nemocní, nyní jsou díky němu navíc i chudí. Více o celém případu se můžete dozvědět např. ve skvěle zpracované reportáži v pořadu 168 hodin [5].

Jak je možné, že někdo uvěří tomu, že je někdo schopný vyléčit nějakou doposud nevyléčitelnou chorobu? Je to opravdu tím tlakem nemoci nebo prostě rádi vypínáme svoje kritické myšlení? Kriticky myslet příšerně bolí. Člověk, od přírody líný tvor, tolikrát raději přijme spoustu nelogických polopravd jako fakt, než aby musel nějak proaktivně hledat skutečnou podstatu věci. Vědomi si svojí nedokonalosti s tímto problémem související, vymysleli si proto lidé vědu.

Kritické myšlení jako klíč intelektuální svobody

Věda je nástroj, který slouží lidstvu k tomu, aby se povzneslo nad všechny lži a nesmysly, které mu předkládají samozvaní odborníci. Je to jakási obranná linie bránící náš svět před napadením nájezdníků zvenčí. A že těch nájezdníků není zrovna málo. Díky tomu se občas stane, že nějaký chytrolín obranou linii obejít dokáže. Věda ho však zpravidla nakonec doběhne a zlikviduje. Bohužel chytrolín stihne mezi tím infikovat spoustu pohodlných myslí, a tak vznikají kdovíjaké sekty a spolky lidí věřící v nesmysly.

Nechci nějak odbíhat od tématu, byť se mně zdá, že jsem se stejně od svého původně vytyčeného záměru trochu odvrátil, ale domnívám se, že to zde musí být poznamenáno. Kritické myšlení jako stěžejní prostředek vědy je to, co skutečně posouvá lidstvo dál. Je to to, čím jsme si vydobyli svoji jedinečnou pozici v ekosystému planety země. Kdykoliv jsme se od kritického myšlení odvrátili, nedopadlo to s námi jako s lidmi moc dobře. Jmenujme ku příkladu totální diktát církve ve středověku nebo nacismus ve 30. a 40. letech 20. století v Německu. V těchto obdobích lidských dějin se nad kritické myšlení povzneslo ego a ješitnost a všichni víme, jak to nakonec dopadlo.

mysli kriticky a nebuď odpojený muž

Kdepak – kriticky myslet, to je základ té pravé podstaty lidství. Stejně jako pro Buddhu byly meditace klíčem k rozpuštění vlastního ega a díky rozpuštění ega došel Buddha k osvícení, představuje kritické myšlení rovněž nástroj, jak své ego držet pod pokličkou, resp. v rozumných mezích.

Miluji, když mám ve sporu pravdu. Kdo z vás ten pocit vítězství nemiluje? To se na svět dere právě naše ego. Zároveň si je třeba přiznat, že pravdu vždy mít nemusíme. Proto se říká – nepochybuje o sobě jenom debil. Kritické myšlení je elementární článek k tomu, abychom našli skutečnou podstatu světa a netočili se dokola v bludném kruhu našich představ. Ty sice můžou být zajímavé, ale pokud neodpovídají realitě, nejsou přínosné pro lidstvo jako celek.  Jinými slovy – je sice hezké, že věříte v to, že vesmíru vládne obrovská zelená žába, ale pokud svoje tvrzení nejste nějak schopni dokázat, je tato informace pro lidstvo zcela bezcenná. Byli-li byste však s to vědecky (s nevyvratitelným důkazem) dokázat, že skutečně zelená žába všemu šéfuje, mohli bychom z této znalosti s výhodou všichni čerpat. Třeba by díky tomu bylo možné cestovat z planety na planetu, pokud bychom pochytali do kbelíku adekvátní množství much a obrovskou zelenou žábu touto pochutinou obdarovali.

Žijeme v době, kdy logický a mnohokrát ověřený závěr vědy, může svobodně napadnout i Jirka Skočdopole, traktorista z Uhřiněvsi. Netvrdím, že je to špatně. Opět – svět není černobílý. Jen je třeba kriticky myslet v případě, kdy Jirkův názor zpracováváme. Existují totiž lidé, kteří umí hrát na naše city, pokřivovat naše emoce. Často nemusí mít ani nějaké hlubší sdělení, ale i tak si naši pozornost dokážou zamluvit na hodiny a hodiny.

Osobně mě nepřestává udivovat, jak někteří lidé mohou tvrdit, že člověk může žít, aniž by jedl. Tvrdí, že se dá žít z tzv. prány, což je sama o sobě nějaká éterická substance, kterou nikdy nikdo neviděl, neměřil, nezaznamenal. Tito lidé se sami označují jako breathariáni [6] a nad jejich fyziologií zůstává rozum stát. Tedy stát – pokud jste člověk, jenž si zachoval alespoň nějaký náznak kritického myšlení.

prána burger - odpojený muž

Asi momentálně nejznámějším českým breathariánem je, především díky dalšímu zajímavému občanskému spolku Goscha [7] vedeného agilním režisérem a jakýmsi ,,duchovním poslem“ Igorem Chaunem (rovněž laureátem Bludného balvanu), pan Petr Tichý. Pan Tichý v souladu se svým breathariánstvím tvrdí, že prakticky nejí. To by nebylo samo o sobě tak zvláštní – však ona se najde ve společnosti vždy spousta bláznů, kteří šíří nesmyslné bludy. Jenže v souvislosti s tím, jak fungují nová média, se v diskuzi pod videi s panem Tichým na Youtube kanálu spolku Goscha [8] množí reakce lidí, jež ho obhajují a spatřují v něm jakéhosi novodobého spasitele.

Častým argumentem Tichého příznivců je přitom jen fakt, že jim Tichý připadá věrohodný. Prostě takový ten chlápek od vedle, který určitě vždy říká jen křišťálově čistou pravdu. Vlastně jim tak nejde o obsah sdělení. Jde jim pouze o to, že můžou na někoho hodinu a půl civět a nechat se jím manipulovat. Přitom logika věci je jasná – příroda funguje na zákonu zachování energie. Chceš-li energii vydávat, musíš ji získávat. Vše živé v přírodě metabolizuje a co nemetabolizuje je neživé, mrtvé.

Pokud je pan Tichý přesvědčen o opaku, nic mu nebrání dokázat, že pravdu má on. Ostatně byl k tomu mockrát vyzván nejen v diskuzích, ale i např. novinářem Jiřím X. Doležalem z Reflexu [9]. Mimochodem, to je rovněž vtipné, tím Jiřím X. Doležalem, o kterém již zmíněný režisér Chaun natočil celovečerní dokument [10]. Inu, svět je místo paradoxů. Zpět k Tichému – budete se divit, ale zatím žádnou takovou výzvu o dokázání své pravdy nepřijal a ze všeho se všemožně vykroutil. O čem to asi vypovídá?

Novodobí guru jako klíč ke zmatku

Když už tu byla zmínka o občanském spolku Goscha, demonstrujme právě na něm, jak snadno může forma zvítězit nad obsahem.

Členové a přátelé spolku Goscha se setkávají několikrát do roka na sjezdech, tzv. Goschárnách. Záznamy z těchto Goscháren pak pan Chaun sdílí prostřednictvím Goscha kanálu na Youtube [11], a proto se o nich mohla dozvědět širší veřejnost včetně mě. Na těchto setkání vystupují různé osobnosti, jež lze velmi často zařadit minimálně do kategorie ,,Nutno brát s rezervou“. Zmiňme zde některé příklady:

  • Antonín Baudyš [12] – horoskopy, konzultace, osobní rozvoj, ale i konspirační teorie – to je, pokud jste ho ještě neznali, pole působnosti tohoto pána. Ano, i ve 21. století se najdou lidé, kteří nekriticky dokáží věřit tomu, že někdo rozumí vesmíru natolik, že vám dokáže vyložit vaši budoucnost. Minimální částka za půlhodinovou konzultaci je 1500Kč [13]. To je přece fajn cena za jistou znalost vaší budoucnosti.
  • Libor Smetana [14] – samozvaný expert na regresní terapie a komunikaci s vesmírem. Chcete se objednat na regresní terapii za pouhých 2500Kč? Pak mám pro vás špatnou zprávu. Pan Smetana má na další dvě léta úplně plno [15].
  • Iva Radulayová [16] – terapeutka specializující se na vše možné. Hlavně ale na svoje ego a výběr peněz od druhých [17].

Opět – chápu, že život není černobílý, že je barevný. Ovšem to, co mně vadí je, že dnes může být terapeut úplně každý. Na to, aby vědec dokázal, že jeho metoda skutečně funguje je potřeba sběru obrovského množství dat. Pakliže se jedná o výzkum týkající se člověka, je třeba nekonečné řady speciálních povolení, souhlasů a právních kliček. Samozvaní terapeuti propagovaní Chaunovým hnutím Goscha tyto obezličky absolvovat nemusí. Přesto za své pseudometody inkasují nehorázné množství peněz. Ono se tak nějak zdáli nezdá, že by těch peněz bylo hodně, ale např. jedna klientka paní Radulayové spočítala, že na hromadném sezení tato rádoby terapeutka vyinkasovala necelých 20 tisíc korun [18]. Na takové množství peněz si vědec za hodinu práce rozhodně nepřijde.

Nemají erudici. Jediné, co mají, je nabubřelé ego, které se domnívá, že všemu rozumí. A i přesto je jim nasloucháno. Bohužel je to tak, že slabí lidé mají tendenci tyto silné jedince následovat. Výhradně a bez rozmyslu. Bez kritického myšlení. Když těmto novodobým guru dojde argument, proč je právě jejich myšlenka tak jedinečná, naváží se často do vědy. Věda ještě k takovému poznání nedošla. Věda je k ničemu a nikdy pomocí vědy nebude možné dokázat, že moje závěry jsou ty správné. Já mám pravdu – to ostatní se mýlí. Tíha důkazů podporující fakt, že žijí v bludu, je nezajímá. A nezajímá ani jejich stádo. Že díky vědě žijeme v blahobytu, o kterém si naši předci mohli nechat jenom zdát, že díky vědě létáme běžně do vesmíru, že díky vědě chápeme, jak skutečně léčit nemoci, které historicky zabíjely milióny příslušníků našeho druhu – to opomíjí. Mají jen svou, egoistickou, pravdu.  

Důvodem, proč se zde obouvám do spolku Goscha je to, že vytvořil mediální prostor pro tyto existence. Netvrdím, že nějaké věci z produkce Goscha nemůžou působit motivačně. Je skvělé bavit se o věcech jako je princip fungování naší mysli, našich emocí apod. Jenže spoustu lidí, kteří v Goscha projektu aktivně působí, zajímá více než prosperita jiných lidí prosperita vlastní kapsy.  A když ne prosperita kapsy, jde jim hlavně o potvrzení své jedinečnosti, o tíženou pochvalu vlastního ega.

Zpět ale k odpojenému muži. Také jste se někdy nachytali, že sjíždíte podobná motivační videa častěji, než by bylo zdrávo? Absolvujte někdy maratóny projíždění přednášek novodobých guru? Pak vězte, že neděláte dobře.

přemotivovaný odpojený muž

Čeho je moc, toho je příliš. S obsahem se to má jako s jídlem. Nejste-li zrovna ten výše vychválený breatharián, dobře víte, že jídlo má tu úžasnou vlastnost držet nás při životě. Chceme-li si ho navíc užít, kombinujeme suroviny tak, aby co nejlépe působily na naše chuťové pohárky. Když ale jídla do sebe vpravujeme hodně nebo, nedej bože, jíme jen nekvalitní pokrmy, můžeme se lidově řečeno přežrat a ve výsledku nás to může i zabít. Vyzývám tedy všechny odpojené muže světa, aby si dobře rozmysleli, jaký motivační obsah sledují a kolik tohoto obsahu sledují.

Přiznám se, že se sem tam rád podívám na přednášku ze série TEDx [19]. Sám si ale nedokážu představit, že bych se šel osobně podívat na jejich celovečerní program. Myslím, že po absolvování takového programu, kde se na pódiu střídají skvělý přednášející s různými názory, bych měl hlavu zamotanou jak po jízdě na řetízáku. Ostatně, na rozdíl od žen, máme my muži vždy trochu problém zpracovávat vícero informací najednou. Jsme od přírody tak nějak nastaveni na to informaci vstřebat, uložit si ji do hlavy a chvíli nad ní přemýšlet. To je naše interní biologie, kterou se musíme naučit opět respektovat.

Závěr

Kriticky myslet, kriticky myslet a zase kriticky myslet. To je to, co nás může zachránit od padnutí do náruče lidem, kteří to s námi nebudou myslet dobře resp. se možná domnívají, že nás zachraňují, ale přesto v nás napáchají více škody než užitku. Pamatujme na to, že někdy méně znamená více. Ověřujme obsah, který se rozhodneme vstřebat. Je to naše intelektuální potrava. Nepřežírejme se!

nebuďme loutky - odpojený muž

Nová doba si žádá nový způsob přemýšlení. Jedině tak se vyhneme tomu, že se staneme loutkami závislými na jiných lidech. Budujme prozíravost, upozorňujme vytrvale na hloupost. Mysleme kriticky i ve vztahu k sobě samým. Nebuďme už více odpojenými muži čekajícími na spásu zvenčí.

A co říkáte vy na problematiku novodobých guru? Máte nějaké své oblíbené guru, kterým věříte? Sledujete Jaroslava Duška nebo jste odběrateli kanálu GoschaTV? Nechali jste se léčit od doktora Šuly nebo se naopak léčíte podle diety Petra Tichého? Dejte nám vědět – jedině tak nezůstane váš názor v zapomnění.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.