Kauza OM vs. FB🤵🕸

kauza odpojený muž vs. facebook

Hlavní myšlenkou projektu Odpojený muž je pokusit se nenásilnou formou upozornit na chyby systému pomocí jeho prostředků. Ostatně v Čechách máme s podobným přístupem spoustu zkušeností (je právě 9.11.2019 a za 8 dní nás čeká kulaté výročí Sametové revoluce). Jste-li malí bezvýznamní hráči, nemáte mnoho možností, jak jinak chyby velkých obrů napravit. Vždy jsem se domníval, že internet je svobodné médium a velcí hráči chápou, že je dobré podporovat různorodost názorů k tomu, aby se naše společnost posouvala někam dál. Bohužel po aktuální zkušenosti o tom začínám pomalu pochybovat.

Co se stalo? Od středy se Facebook rozhodl blokovat možnost sdílet odkazy na články z Odpojenymuz.cz. Údajně kvůli tomu, že obsah Odpojeného muže byl lidmi na Facebooku označen jako urážlivý. Nevím, nechápu, nerozumím.  Na článcích, které informují ,,nenásilnou (nijak vulgární) formou“ uživatele sociálních sítí o možných rizicích související s jejich používáním neshledávám osobně nic urážlivého, hanlivého nebo nějak zcestného. Ano, klienti Facebooku jsou zde nabádáni, aby se nad časem stráveným na sociálních sítí zamysleli.  Ano, v projektu Odpojený muž se zamýšlíme nad tím, jak k novým médiím přistupovat. Ano, pro svoji propagaci používáme i sociální sítě včetně Facebooku a jeho Instagramu. Mimochodem odnož Facebooku Instagram nově neumožňuje kliknout na odkaz na náš web resp. po kliknutí na odkaz na web Odpojenymuz.cz na Instagramu jste přesměrováni na prázdnou stránku s nápisem – je nám líto, ale tato stránka není dostupná. Záhada, že?

vaši zprávu nelze odeslat, protože obsahuje obsah, který jiní lidé na Facebooku označili jako urážlivý.

Nejsem příznivcem konspiračních teorií, ale chování Facebooku vůči Odpojenému muži je při nejmenším poněkud podezřelé. Že by se jednalo o cenzuru názoru? Stejně jako tomu bylo před listopadem 89 – jen s tím, že komunistickou diktaturu nahradil veleúspěšný korporát?

fb nebo vb - odpojený muž

Možná si říkáte – když se naváží do sociálních sítí, proč je sami používají ke  své propagaci? To by bylo opět to černobílé uvažování, které zde tolik odsuzujeme. Nikdo nezpochybňuje, že sociální sítě mají ve fungování dnešní společnosti své nezastupitelné místo. Chceme jen poukázat na to, že budeme-li si chtít zachovat zdravý rozum i nadále, bude třeba o médiích včetně těch sociálních daleko hlouběji přemýšlet.   

Facebook jsem již kontaktoval s ohrazením vůči tvrzení, že by byl obsah na našem webu nějak urážlivý. O dalším vývoji kauzy Facebook vs. Odpojený muž vás budu informovat. Zůstaňte naladěni!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.