Kauza droid vs. jabko🤖🍎

Souboj android vs. apple ios iphone - odpojený muž

Jak jsme nastínili při našem pokusu charakterizovat odpojeného muže [1], jedním z hlavních rysů je jeho guláš v hlavě a jakási chronická nerozhodnost tímto gulášem způsobena. Abychom si názorně demonstrovali, na jakých aspektech se taková nerozvážnost buduje, podívejme se nyní společně na příklad Karla, který by si rád pořídil nový mobilní telefon.

Představuji vám Karla. Kája je čtrnáctiletý kluk, který má rád počítače. Od malička na nich hraje hry a brouzdá po internetu. Karlův táta je poměrně přísný chlapík, ale svého syna miluje a chce pro něj jen to nejlepší. Proto nutí Karla do sportu a to konkrétně do plavání. Kája plave rád, ale nijak v tomto sportu nevyniká. To pochopil i Karlův otec, nicméně je rád, že synátor je schopný akceptovat jakous takous disciplínu. Aby rozvíjel synovi vlohy, rozhodl se jej rovněž přihlásit na kroužek programování.  Za to mu je Karel vděčný.

toto je Kája - odpojený muž

Karel do dnešního dne nevlastnil chytrý mobilní telefon, smartphone. Jak je to možné? Když byl Karel menší, povedlo se mu nedopatřením upustit tátův telefon při hraní hry a rozbít tak jeho displej. To Kájova tátu utvrdilo v názoru, že dětem chytrý telefon do ruky nepatří. Vědom si technické zdatnosti svého syna, neměl strach, že by díky této anomálii jeho syn nějak zaspal vývoj. Naopak to vnímal jako pozitivní krok, protože na rozdíl od vrstevníků, se zdálo, že jeho syn tolik nekonzumuje obsah, ale spíše se s technologií učí pracovat v širších souvislostech.

Vzhledem k tomu, že Karlovi bude za měsíc patnáct let, rozhodl se mu táta udělat radost a oznámil mu, že si může nějaký ten telefon vybrat a on mu ho k narozeninám pořídí. V ten moment se v Karlově hlavě rozjely všechny systémy na 200%. Jaký telefon si má vybrat? Co všechno musí jeho nový telefon umět? Na takovou nálož otázek nebyl připraven, a tak se rozhodl požádat o pomoc svého odvěkého přítele – internet.

V Karlově třídě, stejně jako všude jinde, se spolužáci s telefony dělí do dvou skupin. První početnější skupina, mezi níž patří většina Kájových dobrých přátel, používá telefony se systémem Android. Druhou skupinou jsou pak uživatelé jablečných zařízení se systémem iOS – děti obvykle z movitějších rodin, mezi nimiž je i Klárka, Kájova odvěká platonická láska. Prvnímu velkému rozhodnutí, kterému Karel čelí, je tedy vybrat si, jaký operační systém má jeho nový telefon mít. Na první stránce, již Karel rozkliknul se objevily obecné informace. Zarazilo jej, že produkty od firmy Apple jsou výrazně dražší než ty s Androidem. Nevadí, táta přece řekl – něco si vyber, a tak ze svého hledáčku tyto dražší produkty zatím nevyloučil. Po asi desetiminutovém srovnávání různých technických hledisek se všiml na stránce odkazu s nápisem DISKUZE. Neváhal a vstoupil.

Jakýsi uživatel s nickem RoMčA píše: ,,Apple = předraženej shit. Nekupovat tu americkou sračku!!!“ To evidentně popudilo jiného čtenáře příspěvku Kawlana a tak na RoMčU reaguje slovy: ,,Bože, jakej tupec musíš bejt. Kup si radši tu tvou čínu za pár šušňů a nechej si do ní nahlížet Si Ťi-pchinga.“ Situaci se snaží uklidnit jakýsi JablečnýNorbert: ,,Každý systém má něco do sebe. Je ale pravda, že Huawei může být bezpečnostní riziko. V otázce soukromí je Apple TOP.“ To opět popudilo RoMčU k emotivní a trochu konspirační reakci: ,,Hovno! Za tim vašim eplem je stejně fbi co donáší vaše soubory přímo na stůl Trumpovi.“

složitost výběru mobilního operačního systému a odpojený muž

U podobných diskuzí strávil Karel hodiny, než si konečně uvědomil, že je to na jeho mozek příliš a že stále neví, jaký ten systém v telefonu vlastně chce. Rozhodl se na to jít tedy od lesa a od psaného textu se zvolna přesunul k videím. Na Youtube je vždy spousta recenzí a třeba tam dostane odpověď na svou životní otázku.

Jak se ale mýlil. Diskuze jakoby se přesunula do video prostoru, o komentářích pod videi nemluvě. Byl to stále ten stejný informační balast. Jednu skutečnost však v tom balastu nešlo přehlédnout, Android většinou doporučovali víc technologičtí nadšenci. Takoví ti domácí kutilové. Kdežto iOS to byla záležitost profesionálnějších youtuberů. Lidí, na nichž bylo ihned patrné, že jsou schopni obhájit i čistotu kravského lejna, takže prodat vám Apple zařízení pro ně nebyl žádný problém.

Karel tušil, že by ho Android zařízení uspokojilo přece jen trochu více. Šlo by pro něj daleko lépe programovat, víc by si s ním vyhrál z hlediska individuálního nastavení. Je tu také otázka ceny. Jenže pak si uvědomil, že by bylo super mít iPhone kvůli jeho atraktivitě. Třeba by ho to posunulo o úroveň výš na společenském žebříčku ve škole. Možná by se ho díky tomu konečně Klárka víc všimla. Poslední hřebíček do pomyslné rakve Androidu bylo zhlédnutí Apple Keynote, konference, kde Apple tradičně představuje své novinky a po jejímž konci nabyl Kája dojmu, že bez iPhonu jeho život nemůže být již nikdy růžový. Jal se tedy oznámit konečný verdikt svému otci.

Kájův táta se nestačil divit, s čím jeho syn přišel. Karlův požadavek rázně zamítl s tím, že se asi úplně zbláznil. Z reakce svého otce tak Kája odvodil, že cena asi nebude úplně zanedbatelná položka, a tak se nakonec Karel spokojil s Android telefonem z čínské produkce.

vyber si jeden systém - android apple ios iphone odpojený muž

Uplynula nějaká doba od Karlových narozenin. Byť by se dalo konstatovat, že Karlův telefon vyhovuje nadmíru jeho potřebám, má Karel pocit, že šlápnul vedle. Původní záměry jako zkoušet vývoj aplikací anebo si nějak lépe organizovat pomocí smartphonu svůj čas, byly opuštěny. Kája omezil používání telefonu na paření gamesek a konzumaci obsahu. Při používání svého nového telefonu má navíc pocit, že přichází o spoustu možností oproti uživatelům iOS. V tom ho utvrzují i videa od youtuberů, které nepřestal od doby, kdy si vybíral telefon, sledovat.

Jaké z toho plyne ponaučení?

Celým tímto více či méně reálným příběhem (ano, uvědomuji si, že dnes už mají smartphone děti podstatně mladší než Kája) jsem se v podstatě snažil zachytit ten fakt, že někdy se až moc upínáme na to, jakou platformu používáme. Přitom samotná platforma nic nezaručuje. Úspěch závisí jen a pouze na naší kreativitě. Je to asi takový případ, jako když potřebujeme zalít zahradu. Jde to udělat hadicí, již je třeba ale dlouze rozmotávat, stejně jako kropáčem, při čemž se zase více nachodíme. Celkový čas strávený zaléváním je však v obou případech stejný, byť k tomu obě možnosti přistupují trochu jinak. Podstatné pro náš život je ale to, že je naše zahrada nakonec zalitá a my pak budeme, až zelenina vyroste, moct sklízet plody naší práce.

Často projíždím diskuze pod články týkajících se právě témat mobilních operačních systémů. Ne, že bych čekal, že se dozvím něco nového, nýbrž kvůli tomu, že se to tam vždy vyvine do podobně nesmyslných hádek, jako byl příklad diskuze v příběhu Karlova nového telefonu. Vzhledem k tomu, jakým tématům se věnuji, není si možné nevšimnout, jak velká úroveň odpojení notorických přispěvatelů do podobných diskuzí musí být. Je to zase o tom guláši a informačním šumu v jejich hlavách. Místo soustředění se na podstatu věci, se tito příspěvkáři soustředí pouze na formu.  Samotného by mě zajímalo, jak vlastně svůj telefon využívají. Vsadím se, že napříč platformami stejně. Sledování videí, čtení článků, odeslání pár nenávistných komentářů a pak, když vyleze měsíc a obloha zčerná, sjíždění pornostránek. To obě konkurenční platformy, domnívám se, zvládají stejně obstojně a nevzniká zde tudíž logická potřeba přít se s ostatními lidmi o tom, že to, co mám momentálně v kapse já, je jediná správná možnost.

na platformě nakonec nezáleží - android ios apple odpojený muž

Uvědomme si, že tento zdánlivý souboj platforem je leckdy provokován samotnými výrobci chytrých telefonů. Spousta funkcí, které jsou nám předkládány jako klíčové a pro život nezbytné, vlastně po většinou ani nevyužijeme. Více než věřit v um technologií je třeba budovat kreativitu vlastní. Ta je jedinečná. To je ta zahrada, která musí být zalévána tak, aby na ní jednou vyrostly kvalitní plody.

Závěr

Když se uvedu do kreativního procesu, jako např. když tvořím články nebo grafiku pro @Odpojenéhomuže, pouštím si rád na pozadí nějaké přednášky. Uklidňuje mě ta monotónnost výkladu. Většinou se, alespoň ne vědomě,  nesoustředím na jejich obsah – jde opravdu čistě jen o ten uklidňující zvuk.

Onehdy jsem díky automatickému přeskakování videí na Youtube narazil na sérii přednášek z učitelského summitu Školství 24U [2]. Jedná se o projekt, který se snaží poukázat na možnosti využití iPadů ve školství [3]. První tři přednášky, jež si pravděpodobně kladly za cíl ukázat přítomným učitelům, jak se dá nakládat s iPadem zábavnou formou,  vedli zástupci časopisu iPure [4] zaměřuícího se na Apple. Tyto přednášky probíhaly asi tak, jak byste čekali. Vlastně šlo opět tak trochu o to dokázat, že iOS je úžasná platforma a iPad je zařízení, které vás spasí (toto je velmi nadnesené tvrzení a mým cílem není dělat reklamu nebo antireklamu žádnému ze zmíněných produktů, jednotlivců nebo skupin. Naopak – jejich práci z technologického hlediska respektuji, nicméně je třeba vnímat i psychologické aspekty, které může na muže mít) . Koneckonců podívejte se na tyto přednášky sami zde:

Skvělá práce – co říkáte? Je vidět, že pánové jsou mistři svého oboru. O tom nemůže být pochyb. Jenže na druhou stranu – kdo je jejich publikum? Učitelé. Učitelé, kteří už tak mají mizerné platy a spoustu jiných starostí. Učitelé, kterým po absolvování těchto přednášek přibyl další důvod cítit se mizerně a více méněcenně, protože oni si pravděpodobně nemohou dovolit cestovat po světě. Já sám jsem si po úvodní a druhé přednášce říkal, že něco dělám asi špatně, když si nemohu dovolit cestovat do takových destinací jako přednášející. A to ještě na rozdíl od přítomným učitelů – nemám vlastně ani ten iPad.

V těchto chvílích mizérie je ale dobré, když se objeví, často jako zjevení, nějaký člověk plně připojený na svoji životní cestu a ukáže vám alternativní způsob pohledu na danou věc. V případě zmíněného učitelského summitu to byl tenhle týpek:

Jeho přednáška, byť samotný obsah se nás, po většinou neučitelů, přímo netýká, je výbornou reakcí na to, co se v sále do té doby dělo. Vsadím se, že pro spoustu odpojených lidí v sále to byl ten moment, kdy si svoje odpojení uvědomili a, jak víme, uvědomit si svoje odpojení je prvním krokem a předpokladem k připojení na svou vlastní životní cestu. Závěr přednášky bych navíc použil, se svolením přednášejícího, jako závěr pro tento článek – není důležité zařízení, ale odvaha konečně se do něčeho pustit!

A co vy? Je pro vás platforma důležitá? Důležitější než vlastní kreativita? Android nebo iOS? Podělte se s námi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.