Gaming🎮💻

Nadměrné hraní jako znak odpojeného muže - odpojený muž

Jak už to tak bývá – když v něčem přestanete vidět smysl a sami sebe se ptáte, zda to, co děláte, má ještě vůbec nějakou hodnotu, něco nad vámi vám dá znamení, že vytrvat smysl rozhodně má. Přiznám se, že v takovém nelibém stavu jsem byl posledních pár měsíců, a proto se projekt Odpojený muž na chvíli zasekl. O mých trablech a stratech, které jsem si řešil však někdy jindy. Nyní vám chci představit někoho, kdo mě snad dal onu vůli vytrvat. Prvního z odvážlivců, který se rozhodl nemlčet a promluvit. Zkusit se vypsat ze svých problémů. Ten dotyčný si říká Sporťák a úkolem, který si v rámci projektu Odpojený muž definoval je zamyslet se společně s vámi nad jednotlivými kapitolami ze Zimbardovy knihy. Zároveň vám chce přiblížit svoji zkušenost a nastínit řešení odpojení tak, jak k němu přistupoval/přistupuje on. Milý Sporťáku – máš slovo!

Ahoj, vítám tě u mého pohledu/zkušenosti ohledně jednoho z příznaků odpojeného muže.

Zbavování se závislosti na počítačových hrách, z mých zkušeností, je jednodušší než zbavování se ostatních závislostí. Aspoň tedy pro mě bylo. Jako u každé závislosti je potřeba nahradit danou činnost něčím produktivním aneb: najdi svou vášeň a životní poslání. Ať už je to sport, hraní na klavír, různý typ byznysu apod.

závislost na počítačových hrách - odpojený muž

Zní to jednoduše, ale opravdu je to tak. Hraním her pouze zabíjíte svůj volný čas, který byste mohli věnovat užitečnějším věcem. Jít s kamarády ven je mnohem lepší, než zevlovat s kamarády u počítačových her. Podle mých zkušeností bych rovněž podotkl, že je velký rozdíl hrát hry online nebo offline.

Hry „offline“ jako Stronghold, Heroes, Etherlords, Call of duty… a různé další, které jistě znáte se zkrátka liší v tom, že je hrajete sami. Ano sice se zde zlepšujete, o čemž si něco řekneme dál, ale stále tam jste sami a máte jen omezený počet misi/kampaní. Prostě jste schopní to projet za pár dní či týdnů. A pak hra jednoduše skončí a můžete jí hrát znovu. Chybí tam ta soutěživost.

závislost na hraní online - odpojený muž

Proto hry „online“ jsou mnohem návykovější. Dalo by to se přirovnat k dnešním sociálním sítím. Online hry jsou vlastně taky sociální síť. Jsou tam lidé z celé republiky nebo světa. Já osobně jsem hrával nejvíce „World of Warcraft“. Absolutně mě to chytlo. Neustále chodíte raidy, dungy. Poznáváte různé lidi, zlepšujete se, děláte věci většinou společně. A poté chodíte Guild raidy, kde vás je 10 nebo 25, a je blbé nepřijít každý den (free server), nebo každý týden (classic server) ve stejnou hodinu. Chcete držet partu, chcete mít lepší itemy, chcete se zlepšovat, nebo jste třeba nejlepší tank v guildě. Myslím si, že lidi, kteří hrají nebo hráli „WoW“, to chápou. Ale může to být mířeno i na jiné online hry, které znáte (Counter-strike, Metin,..). Společná je ta soutěživost. I třeba touha zapadnout do online party, pokud se vám to v reálném životě nepodařilo. Zkrátka pořádně zapadnout.

Abych to tedy vzal podle kontextu knihy od pana Zimbarda. Je pravda, že při nadměrném hraní her, vám připadá reálný život nudný. Ve hrách funguje většinou jednoduchý systém odměňování. Prostě je jednodušší se zlepšovat a mít vyšší status, respekt a nemusíte nic riskovat jako v reálném světě. „Hlavní problém je nepřiměřený čas hraní her v izolaci od ostatních.“

Počítačové hry mi vzaly hodně času a taky mě dost odpojily od reality. Jsem rád, že jsem hraní her vyměnil za sport. Byla to nejlepší věc, co jsem mohl udělat. Myslím si, že jsem hrával nepřiměřeně hry kvůli střední škole, protože mě ta škola vůbec nebavila. Ani spolužáky jsem neměl moc rád. Chtěl jsem tu školu prostě jen přežít a hraní her byla jasná volba hned, jak jsem přišel ze školy. Myslím si, že i to, že jsem neměl fyzicky přítomného otce, zapříčinilo takovou ztrátu času. Bohužel, ale hraní her nebylo jediné, co mě v té době pohltilo – viz citát, který byl mou realitou pěkných pár let.

„Kombinace nadměrného hraní her se sledováním porna vytváří smrtící dvojici, …“

Při nadměrném hraní počítačových her se můžeme setkat s pozitivy i negativy (a to je třeba mít vždy na paměti):

Pozitiva: spolupráce s ostatním lidmi, soutěživost, cizí jazyk (viz „World of Warcraft“), taktické a strategické myšlení, zábava

Negativa: obezita, sklony k násilnostem, špatné školní výsledky, sociální fóbie, nesmělost, impulzivnost, deprese, ostatní věci vám přijdou nudné, skoro žádná radost ze života, možnost ADHD, izolace od reálného světa, nižší sebedůvěra, špatné nebo žádné komunikační dovednosti, problémy s pozorností, úbytek šedé hmoty v mozku, dlouhodobé sezení u počítače.

Závěrem

    Najdi si co nejdříve činnost, ve které vynikáš, udělej si na to klidně online testy, ale neztrácej čas u počítačových her jako já. Moc ti toho nedají, ale dost ti toho vezmou. Pokud sám sebe vidíš aspoň v jednom negativu, už víš, že máš problém s nadměrným hraním her.

S pozdravem, Sporťák

alternativa k nadměrnému hraní počítačových her - odpojený muž

One thought on “Gaming🎮💻”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.