Ahoj světe!👋🌍

odpojený muž se nedokáže odtrhnout od internetu

Aneb Hello world! Slovní spojení, které asi většina z nás dobře zná, neboť jsme většinou zaměstnáni na relativně slušně placených pozicích v IT či nezaměstnáni bydlící u relativně solidně vařící matky (nezaměstnáni ve smyslu pracovního poměru, ale jinak na sto procent zaměstnáni úvahami o vlastní důležitosti a čerpáním inspirace z webu nebo paření napěchovaných gamesek). Jsme zkrátka generace mužů moderně označována jako mileniáni, zetka [1], budižkničemu [2], slečinky [3] apod. Dávají nám všelijaká nehezká jména – ale běda, pokud se jim stane něco s počítačem. To se pak dožadují svého Ládíčka, aby jim pomohl opět nastartovat ten Seznam. Jsme nepochopeni nebo se nesnažíme chápat my je?

technologie od kolébky - to je odpojený muž

Vyrostli s lopatou a knihou. My měli hardware a software. Hráli si v tlupách s míčem, stříleli po sobě z dřevěných samopalů. My seděli hodiny sami u Fify nebo jsme rubali příšery v Doomovi, opět sami. Na rozdíl od nich víme, že jako ,,Hello world“ se označuje inicializační pokus o vytvoření nové aplikace v zatím neznámém prostředí [4]. A nemusí jít nutně vždy jen o počítačové programování. Například i tento článek je pro mě jakýsi ,,Hello world“. Je to vůbec první článek na webu, pro ještě mladší ročníky než jsem já – na blogu, který jsem se po neskutečném přemáhání sebe sama přece jen rozhodl vytvořit. Název není zvolen náhodně. Má pro mě opravdu nepopsatelně hluboký nádech. Jde do hloubky. Je intenzivní. Vystihuje přesně to, komu je tento web/blog určený. Je prostě perfektní … až na jedno velké ALE. Jako většina skvělých věcí, které přichází do mého života, nevymyslel jsem jej sám, ale nikdo o dost moudřejší a erudovanější. Ten dotyčný se jmenuje Philip G. Zimbardo a je dnes velmi uznávaným psychologem po celém světě [5].

Tento člověk se rozhodně nemůže hlásit k naší, tolik komplikované a doslova přelomové, generaci. Když se tak dívám na rok Zimbardova narození (1933), s obdivem musím konstatovat, že je starší než moji prarodiče. Pro ty z vás, kteří se snad se jménem Zimbardo ještě nesetkali a zároveň jsou neochotni (rozuměj líní) projet výše uvedený odkaz na wikipedii či prachsprostě pogooglit, provedu nyní krátkou sumarizaci jeho práce. Dodnes nejznámější, a jak to tak obvykle bývá i nejkontroverznější, prací prof. Zimbarda je tzv. Stanfordský experiment [6] provedený v roce 1971, v rámci kterého bylo z testovací skupiny mladých mužů vybráno 24 dobrovolníků, z nichž polovina dostala za úkol hrát roli bachařů a druhá polovina roli vězňů (přesněji 9 na 9, zbytek si vysloužil nevděčnou roli náhradníků). Skupina bachařů pak byla zaúkolována ředitelem věznice, samotným Zimbardem, jasnými pravidly, které musí od svých vězněných ,,podřízených“ vyžadovat. Abych to pro vás netrpělivé zkrátil – původní plán byl studovat chování experimentální skupiny bachaři/vězni po dobu sedmi až čtrnácti dnů, ale už po pěti dnech byli dozorci tak nesnesitelně krutí, že bylo nutné experiment ukončit (pokud neradi čtete a zajímá vás, jak Standfordský experiment probíhal, existuje poměrně kvalitní film z roku 2015 mapující průběh Stanfordského experimentu – [7]).

animovaný zimbardo - odpojený muž
stanfordský experiment - vězení - odpojený muž

Výsledek Stanfordského experimentu pohnul i s těmi největšími pesimisty z řad psychiatrů a psychologů. Nikdo nepředvídal, jak rychle se dokáže relativně zdravý a dobře vychovaný člověk zbavit bariér jakéhosi ,,normálního“ lidského dobra a plně se oddat své stinné ,,zlé“ stránce. Právě Stanfordský experiment pak udal směr Zimbardova vědeckého zájmu na mnoho let dopředu. Je člověk přirozeně zlý nebo se zlým stává vlivem okolí? To je otázka, která v Zimbardově práci nejen z té doby rezonuje velmi často.

Man Disconnected

Já bych zde ale rád vyzdvihl trochu aktuálnější směr Zimbardovy činnosti. Po několikaletém studiu problémů nastupující generace mladých mužů zveřejňuje společně se svojí spolupracovnicí Nikitou D. Columbovou knihu s názvem Man Disconnected nebo, chcete-li, v češtině Odpojený muž [8]. Jedná se o jakýsi souhrn statistikami podložených faktů, z nichž je patrné, že s naší generací mužů není přece jen něco v pořádku. Nechci zde volně tlumočit Zimbardovy závěry. Na to se necítím ani dostatečně odborně vzdělaný a ani nechci z tohoto webu/blogu dělat jen nějaký přepis Zimbardovy knihy. Přesto nelze opomenout zmínit, že je třeba počítat s tím, že se obsah tohoto webu bude velmi často s názory v knize protínat a někdy se o ně i opírat. Knihu vám tudíž vřele doporučuji k přečtení. Ano, vím a chápu. Jsme mileniáni. Čtení knih je pro nás namáhavé a obsah raději konzumujeme ve formě videí (ono co také víc zmůžeme, když neudržíme pozornost v průměru déle než 20 vteřin). Mám pro nás všechny dobrou zprávu. Zimbardo je naštěstí velmi nadaným řečníkem, který se nebojí i krátkých formátů prezentací jako je např. TEDx. Vkládám sem proto záznam z jeho vystoupení, které proběhlo ještě před vydáním zmíněné knihy a de facto její obsah dokonale shrnuje. Angličtinu na úrovni konzumace obsahu my mileniáni totiž ovládáme bravurně. 

Dost ale bylo Zimbarda. Upřímně – musel jsem ho tu vychválit, když jsem web pojmenoval názvem, který on vymyslel (doufám, že se teď na mě nesesype dav právníků s tím, že mám okamžitě blog přejmenovat). Jak jsem zmínil již v úvodu, mám za to, že sousloví ODPOJENÝ MUŽ je naprosto geniální. Ta výstižnost mě zkrátka nepřestává udivovat. Ano, jsme odpojení muži. Odpojení muži, co strávili většinu svého života připojeni k síti, která jim dala takřka vše. Sex, kamarádské vztahy, pocit, že za něco stojí – prostě vše. Vše dokonale vymazlené, nalajnované – nicméně vše dokonale povrchní. Už se to začíná omílat z mnoha směrů – stejně jako oheň je dobrý sluha, ale zlý pán, začíná si naše generace pomalu uvědomovat, že internet je jako oheň. Dobře si na něm opečete buřt, nicméně je třeba počítat s tím, že dokáže upéct i on vás.

Odpojenymuz.cz

Uvědomujete-li si, že i vás začíná vaše připojení pálit a rádi byste se odpojili a následně připojili do jiné zdířky, jste na tom správném místě. Tady se nemusíte stydět za to, jací doopravdy jste. Sám vím, co to znamená vyhořet. Jaké trápení zažívá mladý člověk, když ho zradí vlastní emoce. Na vlastní kůži jsem pochopil jaké to je, když se ztratíte ve velké pavučině dnešního online světa. Přesto se, a doufám, že ani vy ne, nehodlám vzdát. Za žádnou cenu!

pomoc - pohltil mě facebook - odpojený muž

Rok už hledám cestu, jak se opětovně připojit k síti života. Byl (částečně stále jsem) introvert trpící úzkostmi. Pamatuji si, jak mě ničilo sledování Facebooku, Instagramu a dalších sociálních sítí. Vždy jsem pak nabyl dojmu, že moji kamarádi mají skvělé životy a já neustále přešlapuji v rohu. Sledování pornografie pro mě byla během dospívání rutina. Postupem času jsem hledal stále tvrdší a tvrdší žánry, až jsem jednou po takové té multiorgasmické noci zjistil, že jsem sám ze sebe zhnusený. Nechápal jsem, že tyto drobné nuance mě doslova pomalu ničí. Vždyť to byla vždy přece úleva. Zhlédnout video na Youtube a odfrknout si od práce – to je přece okay. Jenže intervaly sledování videí se prodlužovaly a na vlastní práci zbývalo stále méně času. Ne, tehdy jsem nekopal s přírodou, ale hrál jsem ten fotbal života proti ní.

Založení tohoto webu/blogu je logickým pokračováním mé téměř roční cesty, která není zdaleka u konce. Mívám tendenci se za své názory stydět resp. při obhajování svých názorů nebýt pevný v kramflecích. Řekl jsem si ale, že když už stejně dnes chrlí do světa své názory kdejaká guma (zdravím pana Soukupa, toho času ředitele TV Barrandov), mohl bych rovněž něco vychrlit. Můžete si být však jisti, že to, co si zde přečtete, mám odzkoušeno vždy minimálně experimentem na vlastním těle nebo vlastní psyché. Vědecké závěry pak vždy určitě podložím citací. Mám za to, že v dnešním světě informačního balastu je to absolutní povinnost.

Závěr

V tomto inicializačním článku jsem se pokusil vysvětlit, pro koho je projekt @Odpojenýmuž určený, jaký je smysl názvu tohoto projektu a co nabízí. Pokud se ztotožňujete s vytyčenými hodnotami, rád bych vás touto cestou vyzval, abyste neváhali projekt podpořit. Nejde ani tak o peníze, i když ani zde se případným donátorům meze nekladou, jako spíš o vaše aktivní zapojení. Budu moc šťastný za jakoukoliv zpětnou vazbu např. ve formě komentářů. Společenská debata – to je to, co se snažím podnítit. Vštipme společně do hlav lidí ten fakt, že přílišná technologizace nemusí být nutně vždy ku prospěchu věci (a to teď píšu já, vystudovaný inženýr).  Jsme v tom všichni společně. Proto se toho přestaňme bát.

Budu ještě šťastnější, pokud někoho z vás zaujme projekt @Odpojenýmuž natolik, že by mně ho rád pomohl vytvářet. Neváhejte a staňte se pravidelnými přispěvateli. Pohled z vícero úhlů přidá celé záležitosti jen na kvalitě. Opět – nestyďte se za vaše názory.

Více informací, jak se aktivně zapojit do projektu stejně jako další možnosti podpoření projektu najdete zde.

A úplně na závěr – i obyčejně sdílení odkazu na @Odpojenéhomuže  mezi vašimi přáteli se počítá …

2 thoughts on “Ahoj světe!👋🌍”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.